TA dla Polaków – nowy wymóg podróży do Wielkiej Brytanii od 2024 roku

ETA — nowy obowiązek dla Polaków odwiedzających UK

Swobodne poruszanie się po krajach Unii Europejskiej bez wiz to wielka zaleta Wspólnoty. Z dnia na dzień możesz wyskoczyć z Warszawy do Paryża albo Bolonii na city break. Przez brexit UK niestety wyłamuje się z tego schematu. Witajcie wizy turystyczne ETA! Od 5 marca 2025 Polacy nie wjadą beztrosko do UK! 

Electronic Travel Authorisation

ETA to elektroniczne zezwolenie na podróż, które rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi w ramach usprawnienia kontroli granicznej. Krótka aplikacja o ETA ma być dostępna online. Podobnie działa amerykański systemu ESTA czy kanadyjski eTA. Jak informuje rząd UK: ETA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i kontrolowanie przepływu osób przybywających na wyspy. Electronic Travel Authorisation pozwala na pobyt w UK na maksymalnie 6 miesięcy.

Kogo dotyczy ETA?

ETA ma być wymagana od wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Nowy wymóg będzie obowiązywał obywateli krajów, które do tej pory nie potrzebowały wiz wjazdowych, w tym Polski. Oznacza to, że:

  • Polscy turyści
  • osoby odwiedzające rodzinę
  • podróżni tranzytowi

będą musieli złożyć wniosek o zezwolenie na podróż przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. 

Czy ja muszę się tym przejmować? 🤔

Jeśli od dawna mieszkasz w UK, pracujesz tu i masz rodzinę, NIE.

Jeżeli przyjechałaś do UK przed Brexitem, prawdopodobnie masz status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej w Wielkiej Brytanii w ramach Programu Osiedleńczego Unii Europejskiej (EUSS).

Kiedy kolega w pracy będzie Cię straszył ETA, powiedz żeby się puknął w czoło. Prawdopodobnie im bliżej 5 marca, tym częściej spotkasz się z plotkami i złymi informacjami od znajomych🤪. Pamiętaj, jeśli przyjechałaś przed brexitem, możesz spać pokojnie.

Jak złożyć wniosek o zezwolenie na podróż do UK?

Aplikowanie  o ETA ma być proste i dostępne online. Wystarczy wypełnić formularz na stronie rządowej, podając podstawowe informacje:

  • dane osobowe
  • szczegóły dotyczące podróży
  • numer paszportu

Koszt aplikacji ma wynosić około 20 GBP i dokument prawdopodobnie będzie ważny przez kilka lat. Jeden wniosek na ten okres umożliwi wielokrotny wjazd, jednak nie na dłużej, niż 6 miesięcy.

Wady i zalety ETA?

Zalety – ja nie widzę żadnych 🤣, ale rząd UK widzi to tak:

  • Szybki proces aplikacji online.
  • Możliwość wielokrotnego wjazdu bez potrzeby ponownego składania wniosku.
  • Niski koszt w porównaniu do pełnej wizy.

Wady:

  • Dodatkowy krok w planowaniu podróży, który może być uciążliwy dla osób nieobeznanych z cyfrowymi formularzami.
  • Wpływ na ruch turystyczny – Heathrow już odnotowało spadek pasażerów tranzytowych po wprowadzeniu ETA dla innych krajów!
  • Umówmy się, że dla członków naszych rodzin mieszkających w Polsce będzie to irytująca procedura do odbębnienia raz na jakiś czas 🙄.

Podsumowanie

ETA to wymóg, który stanie się rzeczywistością dla polskich podróżnych już w 2025 roku. To dodatkowy obowiązek, mimo że, proces aplikacji zapowiada się na szybki i niedrogi. Planowanie podróży do Wielkiej Brytanii będzie wymagać trochę więcej organizacj.

Nie zapomnij przekazać tych informacji ciotkom, kuzynkom, wujkom i przyjaciołom, którzy będą chcieli Cię odwiedzić w UK! 

Dla dociekliwych podrzucam link do strony rządowej: Apply for an electronic travel authorisation (ETA) – GOV.UK

Scroll to Top